Ugljeni hidrati ili šećeri su najrasprostanjenija jedinjenja u živom svetu. Prema stepenu složenosti dele se na monosaharide (prosti šećeri), disaharide (jedinjenje dva prosta šećera), oligosaharide (jedinjenje 2-10 prostih šećera) i polisaharide (složeni šećeri). Monosaharidi se nalaze u voću i medu, u obliku glukoze i fruktoze. Oligosaharidi se mogu naći u šećernoj trski i mleku, u obliku saharoze, maltoze i laktoze. Polisaharidi, u obliku skroba i glikogena se nalaze u žitaricama, mahunarkama i povrću, uključujući i celulozu. U normalnom procesu varenja, složeni šećeri se razlažu postepeno uz pomoć enzima počevši u ustima, zatim u želucu, pankreasu i crevima. Složeni šećeri ulaze u krvotok postepeno i razlažu se na manje jedinice, a tokom pomenutog procesa pH vrednost krvi postaje alkalna. Za razliku od njih, prosti šećeri se metabolizuju brzo, i time stvaraju kiselu sredinu. Većina šećera koja ulazi u krvotok skladištena je u jetri u formi glikogena, koji se kasnije pretvara u glukozu. Kada glikogen dostigne svoj kapacitet u jetri (oko 50 grama), ispušta se u krvotok u formi masnih kiselina. Ove masne kiseline se prvo skladište na manje aktivnim delovima tela, kao što su zadnjica, butine i struk. Tada, ako nastavimo da jedemo beli šećer, šećer iz voća i ostale proste šećere, masne kiseline počinju da se akumuliraju oko organa kao što su srce, jetra, bubrezi i time dolazi do slabljenja funkcija istih. Pomenuta akumulacija može dovesti do raznih oblika kancera, uključujući i tumor dojke, debelog creva i reproduktivnih organa. Kako bi se izbegli navedeni degenerativni efekti, važno je izbegavati ili minimizirati unos rafinisanih ugljenih hidrata, kao i mlečnih proizvoda, a povećati unos ugljenih hidrata u formi polisaharida koji se nalaze u žitaricama, mahunarkama, povrću i morskim algama.
Proteini ~ Ljudski organizam se sastoji od velikog dela proteina (mišići, nokti, kosa). Organizam primarno koristi dnevni unos hrane kao izvor energije za obavljanje aktivnosti, a sekundarno za formiranje i održavanje funkcija tela. Razmera hrane koja se koristi za konstrukciju tela i hrane za dnevne aktivnosti je u proseku oko 1:7. Generalno, organizam proteine koristi za građu tela, a ugljene hidrate za dnevne aktivnosti, iako su neki od njih međusobno zamenljivi. Stoga su, u normalnih okolnostima, ugljeni hidrati mnogo više potrebni organizmu u ishrani nego proteini. U makrobiotici se proteini dobijaju iz integralnih žitarica, raznih mahunarki i njihovih proizoda, morskih algi, semenki i koštunjavog voća, i iz ribe i morskih plodova. Kao deo balansirane ishrane, ove namirnice ishranjuju organizam esencijalnim masnim kiselinama. Proteini dobijeni iz povrća su fleksibilniji nego proteini životinjskog porekla, jer mogu da izvrše međusobnu zamenu po potrebi organizma, da li da pruže energiju ili da se usmere za građu tela. Novija medicinska istraživanja povezuju preveliki unos proteina, pogotovo životinjskog porekla, sa porastom obolelih od raka, srčanih bolesti, i drugih degenerativnih stanja. Mahunarke (pasulji, leblebija, sočiva itd.) u proseku sadrže iste vrednosti proteina kao meso i mlečni proizvodi, dok integralne žitarice sadrže pola od količine koju sadrži hrana životinjskog porekla. Soja i sojini proizvodi (tofu, tempeh, nato) su bogatiji proteinima sadržeći 1,5 puta više proteina nego meso i 3 puta više proteina nego jaja.
Sadržaj proteina u različitim namirnicama
Integralne žitarice 7,4 -14,5
Mahunarke i proizvodi od mahinarki 7,8 - 48,7
Semenke i koštunjavo voće 11 - 29,7
Meso i proizvodi životinjskog porekla 9,1 - 25,3
Mlečni proizvodi 13,6 - 27,5
Riba i plodovi mora 10,6 - 25,4
Masti ili lipidi su jedinjenja različitog sastava po pravilu nerastvorna u vodi, a rastvorna u organskim rastvaračima. Biološki su veoma značajna jedinjenja. Energetska uloga lipida ogleda se u tome što se njihovim razlaganjem oslobađa velika količina energije. Skladište se u ćelijama masnog potkožnog tkiva, odakle se prema potrebi organizma mogu koristiti. Pod dejstvom hormona masne ćelije vrše hidrolizu (razlaganje) masti u slobodne masne kiseline. Masne kiseline prelaze u krv, a zatim u ćelije koje ih koriste kao izvor energije. Višak šećera u krvi se privremeno skladišti u obliku glikogena, a zatim se trajno čuva u obliku masti. Kada se energetske potrebe organizma ne mogu zadovoljiti hranom, prvo dolazi do razlaganja rezervi glikogena, a zatim se razlažu masti. Jedan od glavnih sastojaka masti je holesterol. On se ne nalazi u biljkama, ali ga ima u životinjskim proizvodima, posebno u mesu, jajima i mlečnim proizvodima. Pošto holesterol nije rastvorljiv u krvi, on se kači za protein koji je rastvorljiv kako bi bio trasnportovan kroz organizam. Ova kombinacija se naziva lipoprotein. Zbog viška holesterola u krvi, koji se depozituje na zidove arterija i stvara plakove, dolazi do suženja krvnih sudova, smanjenog protoka krvi i najzad do infarkta, moždanog udara ili oboljenja perifernih arterija. Višak masti se takođe depozituje i u jetri. Obično su meso, jaja i mlečni proizvodi glavni uzroci problema sa jetrom. Takođe, masti se talože i oko vitalnih organa (oko bubrega, slezine, pankreasa i reproduktivnih organa) i vode do slabosti, oboljenja i poremećaja. Integralne žitarice, mahunarke, semenke i koštunjavo voće sadrže masti i ulja, ali ona su prirodno balansirana, sa pravom proporcijom vitamina E i selena, koji su obično izgubljeni kod hrane koja je rafinisana.
Vitamini su organska jedinjenja koje organizam čoveka nije u
stanju da sintetiše (izuzev holekalciferola, vitamina K i delimično
riboflavina), te se moraju unositi hranom. Vitamini nastaju u biljkama
uz pomoć sunca i/ili u bakterijama; u nekim slučajevima mogu nastati u
ljudskom ili životinjskom organizmu. Vitamine delimo po rastvorljivosti u: vodi (hidrosolubilni: B1, B2, B6, B12, C, niacin, folna kiselina, biotin, pantotenska kiselina) i ulju
(liposolubilni: A, D, E, K). Rastvorljivi u vodi se posle nekoliko sati
izlučuju iz organizma, a rastvorljivi u mastima se akumuliraju u jetri. Poslednjih decenija je postalo veoma popularno koristiti vitamine u obliku pilula i suplemenata, pa ljudi neizbalansiranu ishranu dopunjuju vitaminima u toj formi. Izdvojiću vitamin C za koji se veruje da se nalazi u najvećoj vrednosti u tropskom voću. Takvo verovanje postoji zahvaljujući marketingu, kao i nedovoljnom znanju o nutritivnim vrednostima namirnica. Zapravo zeleno lisnato povrće sadrži mnogo više vitamina C nego citrusno voće. Na primer: brokoli sadrži 132, kelj 120, peršun 133, limun 53, narandža 53.2, grejpfrut 31.2, a mandarina 26.7. (u 100 grama po jedinici).
Pregled najvažnijih vitamina
- Vitamin A - za dobar vid, zdravu kožu i imunitet
najbogatiji izvori: tikvice, šargarepa, kelj, ostalo listnato zeleno, žuto i narandžasto povrće; nori alga.
- Vitamin B1 - za dobre nerve, energiju i plodnost
najbogatiji izvori: žitarice, mahunarke, povrće, alge, koštunjavo voće.
- Vitamin B2 - za snagu i rast, za zaštitu očiju i kože
najbogatiji izvori: integralne žitarice, mahunarke, lisnato zeleno povrće, alge.
- Vitamin B6 - učestvuje u metabolizmu ugljenih hidrata i proteina
najbogatiji izvori: integralne žitarice, mahunarke, kupus, koštunjavo voće.
- Vitamin B12 - učestvuje u izgradnji crvenih krvnih zrnaca i održravanju nervog tkiva
najbogatiji izvori: miso, shoya sos, nato, tempeh, alge, riba, morski plodovi.
- Vitamin B7 - za kosu, kožu, i nokte
najbogatiji izvori: blitva, šargarepa, koštunjavo voće, voće, povrće, riba.
- Vitamin C - za izgradnju vezivnih tkiva, pomaže u zarastanju rana i slomljenh kostiju, učestvuje u izgradnji crvenih krvnih zrnaca
najbogatiji izvori: brokoli, kelj, ostalo zeleno lisnato povrće, jagode, dinja i ostalo voće.
- Vitamin D - sunčani vitamin za jake kosti i zube
najbogatiji izvori: riblje ulje, sunčeva svetlost
- Vitamin E - borac protiv slobodnih radikala, snižava holesterol, za plodnost i potenciju
najbogatiji izvori: integralne žitarice, zeleno lisnato povrće, nerafinisana biljna ulja, mahunarke.
- Vitamin K - zaceljuje rane, koristan je za kosti
najbogatiji izvori: zeleno lisnato povrće.
